Z miłości do rozsądku, czyli „Małżeństwo a finanse” – Poradnik Rzecznika Finansowego.

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych w życiu każdego człowieka. Myśląc o romantycznym wymiarze formalizacji związku, musimy również pamiętać, że pod względem prawnym małżeństwo wiąże się z szeregiem zobowiązań prawnych. W znacznej mierze dotykają one sfery finansowej małżonków, a według badań statystycznych nieporozumienia na tym tle są jednym z najczęstszych powodów rozwodów w naszym kraju.

Rzecznik Finansowy opublikował poradnik „Małżeństwo a finanse”, w którym – na podstawie wpływających do urzędu spraw – objaśnia wybrane zagadnienia prawne związane z finansami w małżeństwie. Dowiemy się z niego między innymi czy i na jakich zasadach małżonkowie mogą prowadzić wspólny rachunek oraz dlaczego nie powinniśmy udostępniać współmałżonkowi hasła do własnego, indywidualnego rachunku bankowego, 

W poradniku przeczytamy również o tym, czy współmałżonek musi wyrazić zgodę na zaciągnięcie umowy kredytu, a także czy małżonkowie mogą sobie wspólnie poręczać kredyty. Wreszcie, co dzieje się z umową kredytu zaciągniętego przez dwóch małżonków po ich rozwodzie lub śmierci jednego z nich.

Poradnik Rzecznika Finansowego „Małżeństwo a finanse” to ponad 20 pytań i szczegółowych odpowiedzi wraz z odwołaniami do konkretnych przepisów prawa.

Zapraszamy do lektury

Zapraszamy również do odsłuchania rozmowy z mec. Magdaleną Herman z biura Rzecznika Finansowego.