“Wolność i innowacyjność idą w parze z ochroną konsumenta” – prof. Mariusz Golecki na Forum w Karpaczu

„Unia Europejska była tworzona przez wybitnych konserwatywnych polityków, takich jak Robert Schuman, Alcide de Gasperi czy Konrad Adenauer. Warto przypominać, że to właśnie konserwatywne wartości i idee stanowią podwalinę zjednoczonej Europy” – powiedział prof. Mariusz Golecki podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Prof. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy, wziął udział w panelu „Czy liberalny kapitalizm potrzebuje konserwatywnych wartości?“, który odbył się ostatniego dnia Forum. W dyskusji prowadzonej przez posła Pawła Poncyliusza udział wzięli także ks. prof. Stanisław Dziekoński, poseł Bartłomiej Wróblewski oraz poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem Goleckiego twórcy zjednoczonej Europy, tacy jak Konrad Adenauer, Robert Schuman, Alcide de Gasperi, byli politykami stricte konserwatywnymi, dla których wolność była równie ważna jak normy współżycia społecznego i ponadczasowe zasady, którymi europejska wspólnota powinna się kierować.

„Wolność gospodarcza i innowacyjność często idą w parze z daleko idącą ochroną konsumenta, również na rynku finansowym. To właśnie na wysokorozwiniętych, liberalnych rynkach, np. brytyjskim czy amerykańskim instytucja Rzecznika Finansowego cieszy się dużą niezależnością i pełni ważną rolę w całym systemie, szczególnie po tzw. kryzysie Lehman Brothers w 2008 r.” – mówił Golecki.

„To właśnie na bardzo swobodnym, sprzyjającym przecież kreatywności rynku amerykańskim, z którego pochodzi na przykład Tesla, mieliśmy do czynienia z ujawnieniem tzw. dieselgate, afery w której Volkswagen na masową skalę oszukiwał własnych klientów. Informację tę podała EPA, czyli Agencja Ochrony Środowiska, czyli służba federalna, której celem jest działalność na rzecz środowiska i zdrowia obywateli USA” – dodał.