Poradnik finansowy COVID-19

Martwisz się o swoją sytuację finansową w związku z epidemią koronawirusa?

To możesz zrobić aby poczuć się bezpieczniej:

1.       Unikaj podejmowania decyzji pod wpływem emocji lub pośpiechu

Sytuacje stresujące zwykle prowadzą do złych wyborów finansowych. Zanim podejmiesz decyzję finansową, upewnij się, czy jest to dobry moment. Nie spiesz się. Pozyskaj więcej informacji. Omów swoją decyzję z kimś zaufanym.

2.       Sprawdź, jaką pomoc możesz uzyskać

Sprawdź stronę Tarcza Antykryzysowa. W obliczu epidemii rząd podejmuje działania, aby wspierać pracowników i pracodawców. Służą one ochronie miejsc pracy i zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowotnego obywateli.

3.       Przygotuj kryzysowy plan wydatków

Plan wydatków pomoże Ci w załagodzeniu obaw związanych z sytuacją finansową. Możesz go zrobić na kartce papieru lub komputerze. Dokładnie określ swoje dochody i wydatki. Skoncentruj się na niezbędnych potrzebach bytowych i ogranicz potrzeby zbędne. Staraj się odkładać, nawet drobne sumy pieniędzy, na „czarną godzinę”.

4.       Sprawdź inne możliwości zanim zaciągniesz dług

Najpierw sprawdź, czy nie masz innych możliwości, zanim zaciągniesz dług. Jeśli musisz pożyczyć pieniądze, żeby się utrzymać, dobrze zapoznaj się z ofertą. Istnieją korzystniejsze opcje, np. wsparcie rządowe czy „wakacje kredytowe”. Twoim celem powinno być przetrwanie trudnego okresu w miarę możliwości bez dodatkowych długów.

5.       Staraj się płacić regularnie swoje zobowiązania

Niezapłacone w terminie rachunki szybko staną się długiem.

6.       Porozmawiaj ze swoim kredytodawcą lub pożyczkodawcą jeżeli masz problem ze spłatą rat

Im wcześniej porozmawiasz ze swoim kredytodawcą lubpożyczkodawcą na temat spłaty rat, tym lepiej. Może on np. tymczasowo zawiesić spłatę albo zaproponować Ci inne rozwiązanie.

Informacje na temat „wakacji kredytowych” znajdziesz pod tym linkiem.

Tu znajdziesz kontakt do ekspertów Rzecznika Finansowego.

7.       Uważaj na oszustwa i wyłudzenia

Zachowaj ostrożność, w szczególności korzystając z internetu. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji lub z portali organów państwowych (np. z adresami z końcówką gov.pl). Zwracaj uwagę na SMS-y i e-maile, które otrzymujesz – niektóre mogą być fałszywe.

Ostrzeżenia na bieżąco publikuje UKNF i UOKiK.

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi usług finansowych w czasie koronawirusa trafiającymi do Rzecznika Finansowego.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące sektora bankowo-kapitałowego

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące sektora ubezpieczeniowego