Ostrzeżenie przed próbą podszywania się pod pracowników Biura Rzecznika Finansowego

Rzecznik Finansowy ostrzega przed próbami wyłudzenia danych. Biuro Rzecznika Finansowego odnotowało incydentalne przypadki rozmów telefonicznych, podczas których oszuści przedstawiali się jako Rzecznik Finansowy. W ten sposób oszuści próbują pozyskać od klientów dane osobowe (np. numer PESEL) oraz informacje na temat posiadanych przez nich produktów finansowych.

Oszuści podszywają się pod numer infolinii Biura Rzecznika Finansowego. Możliwe jest to dzięki technice zwanej spoofingiem. Oszuści wykorzystują słabe strony sieci GSM, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu – w tym infolinię Biura Rzecznika Finansowego. Nie jest to związane z jakimkolwiek złamaniem systemów bezpieczeństwa po stronie Biura Rzecznika Finansowego.

Przypominamy, że pracownicy Biura Rzecznika Finansowego nie proszą klientów o podanie danych osobowych drogą telefoniczną.

Jeśli otrzymasz telefon od osoby, która podaje się za pracownika Biura Rzecznika Finansowego zachowaj ostrożność oraz zdrowy rozsądek. W przypadku wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z Biurem Rzecznika Finansowego. Wybierz oficjalny numer Biura Rzecznika Finansowego na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie.

Aby chronić swoje dane osobowe, stosuj się do poniższych wskazówek:

– nigdy nie udostępniaj danych osobowych osobom, których nie znasz,

– uważaj na wiadomości e-mail i SMS-y od nieznanych nadawców,

– używaj silnych haseł i regularnie je zmieniaj,

– nie klikaj w linki znajdujące się w wiadomościach z niepewnych źródeł.

Rzecznik Finansowy zachęca do zgłaszania wszystkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa również do zespołu CSIRT NASK.