Seniorzy na rynku finansowym. Pytania i odpowiedzi.

Seniorzy są aktywną grupą korzystającą z usług finansowych. W trackie dyżurów telefonicznych ekspertów Rzecznika Finansowego zgłaszają się z pytaniami dotyczącymi uprawnień w korzystaniu z usług banków czy firm pożyczkowych. Zwracają się też z wnioskami o podjęcie interwencji lub postępowania polubownego. Dlatego Rzecznik Finansowy przygotował na swojej stronie internetowej specjalną sekcję zawierającą odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Przeczytaj najczęstsze pytania i odpowiedzi (kliknij link)

Trafiają do nas zapytania i wnioski w sprawach, które pokazują, że przedstawiciele instytucji finansowych nadużywają zaufania, jakim darzą je osoby starsze. Widać to na przykładach spraw, w których sprzedawcy nakłaniają do skorzystania z ofert inwestycyjnych. Seniorzy mylnie przyjmują ich działania jako doradztwo inwestycyjne prowadzone w ich interesie. Niestety po pewnym czasie okazuje się, że zaoferowany im produkt nie odpowiada ich potrzebom. Stąd między innymi zwracamy uwagę na problem misselingu – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, prof. ucz., Rzecznik Finansowy.

Szczególne znaczenie wobec tej grupy ma przeprowadzenie testu odpowiedniości usługi dla klienta, przed podjęciem przez niego decyzji inwestycyjnej. Oferowany produkt powinien być dostosowany do wiedzy, doświadczenia i sytuacji finansowej klienta.

Nie należy tego testu uzupełniać przy pomocy pracownika banku. Żeby wynik był wiarygodny, należy to zrobić samodzielnie. Nie należy również ulegać namowom i zaznaczać, że nie chcemy uzupełniać takiego dokumentu. W razie sporu może to utrudnić dochodzenie roszczeń – przestrzega Marta Obroślak, z biura Rzecznika Finansowego.

Posłuchaj podcastu “Seniorzy i inwestycje”

Dodaje, że jeśli senior czuje się pokrzywdzony działaniem pracownika banku, ubezpieczyciela czy innego podmiotu rynku finansowego powinien w reklamacji dokładnie opisać jego zachowanie, co i jak mówił, w jaki sposób oferował mu określony produkt.

To ważne dla samego podmiotu rynku finansowego, który na podstawie skarg klientów może wyciągać konsekwencje wobec pracownika. Jeśli z jakiegoś powodu podmiot akceptuje takie działania i skargi stają się powtarzalne, to takie informacje mogą być istotne przy podejmowaniu działań przez Rzecznika Finansowego – mówi Marta Obroślak.

Problemy zgłaszane przez seniorów dotyczą też kredytów i pożyczek. Zdarza się, że namówieni przez miłego pana czy panią w okienku podejmują decyzję o zaciągnięciu zobowiązań, której potem żałują.

Dlatego część z przygotowanych odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania dotyczy właśnie zasad wycofania się z takiej umowy. Przypominamy też zasady rozliczania wcześniej spłaconych kredytów – zwraca uwagę Marta Obroślak.

Posłuchaj podcastu “Seniorzy i kredyty”

Przypominamy! Jeśli pojawią się jakieś inne problemy związane z korzystaniem z usług firm z szeroko pojętego sektora bankowo-kapitałowego, zachęcamy do kontaktu z ekspertami Rzecznika Finansowego. Można do nich zadzwonić w trakcie dyżurów telefonicznych. Telefon 22 333 73 25 jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Można też napisać e-mail na adres porady@rf.gov.pl. Zapraszamy!